Ney Yapımı - Satışı

KONYA NEY YAPIM - SATIŞ
 
             Ney, adına kamış yada kargı denilen bir malzemeden yapılmaktadır. Kamış,  ülkemizde sıcak iklim bölgelerinde yetişen  ve  bir yılda yeterli olgunluğa ulaşabilen bitki türüdür. Ancak neylik bir kamış, yapısı ve konumu itibariyle özel bir kamıştır. İdeal ney ölçüsü içerisinde sistematik olarak dokuz boğum olması gerekmektedir. Bu özelliğe uyan ve yeterli kalınlığa ulaşmış olan kamışı temin ettikten sonra itina ile yaprakları ve budakları temizlenir daha sonra uygun bir ortamda kurutulması sağlanır. Kurutma işlemi doğal olmalıdır. Kurumuş olan kamışın neylik bölgesi tespit edildikten sonra alt ve üst boğumlardan birer fazla boğum  kalacak şekilde fazlalıklar kesilip atılır. Kalan kısım ney yapımcısının meziyetine ve tecrübesine göre ve kendine özel yöntemle ısıtarak eğri olan bölgeleri doğrultulur.
               Bu itibarla, kullanacağımız bir neyde dikkat edilmesi gereken  temel hususları şöyle sıralayabiliriz.
 
               1.  Ney dokuz boğum olmalıdır.
 
               2.  Aşiran perdesi (arka perde), ney uzunluğunun tam orta noktası olmalıdır.
               3.  Birinci boğum uzunluğu ikinci boğum uzunluğunun yarısı kadar uzunlukta olmalıdır.
 
               4.  Parazvaneleri oksitlenmeyen metal levhalardan yapılmalı kullanılan metalin kalınlığı en az 0.30 veya en fazla 0.50 mm. kalınlığında olmalıdır.
 
               5.  Başpare, boynuz yada boynuza yakın malzemeden yapılmalı (delrin, fiber, ağaç gibi). iç haznesi ağız çapından daha geniş olmalı.
 
               6.  Ney kamışının kuru ve parlak yüzeyli olmasına, budak yerlerinden hava almamasına dikkat etmeliyiz.
 
               7.  Ney yapımcısının neyi,  en az akort kontrolü yapabilecek kadar çalması gerekmektedir. Ses çıkarmak neyi çalmak anlamına gelmez yeterli olgunlukta sesi bulabilmek önemlidir.  Zira kamıştaki kalınlık yada iç hacminin genişliğine göre ney boyutu ve perde aralıkları değişmektedir. Kamış eşit kalınlıkta yada homojen yapıda olmadığından aşiran perdesi neyin orta noktası olmayabilir. Buişlem tamamen ney yapımcısının tecrübesi ile alakalıdır.
 
               8.  Neyimizi  üflemesini bilen bir kimsenin nezaretinde almalıyız.
 
               9.  Arka perdesini (aşiran perdesi)  tutuşumuza göre sağ veya solak olma durumuna göre açtırmalıyız.

              10. Bu  ölçülerde bir ney edindikten sonra bir eğitimci nezaretinde usta çırak usulü tavırlı bir ağızdan ders almalıyız

              NEY YAPIM VE SATIŞ

              Sipariş usulü yapılan neyler kişiye özel olduğundan, neyzenin neyinde  istediği özellikleri ney yapımcısına anlatması gerekmektedir. Zira kişinin üflediği ney,  pozisyon itibariyle pes yada dik olabilmektedir. Başparenin ağız çapı bile üfleyen için özel durum arz eder.

             

 

neyzenalierol@gmail.com

alierol@neykonya.com

alierol@neysite.com

 

Copyright © 2010 neykonya.com - Ali Erol
Tasarım: Ömer Uysal
Yazılım: Berat Çarşı