Hakkında

Ali EROL                    

1962 yılında KONYA’ da doğdu. İlk, orta ve yüksekokul tahislini KONYA’ da tamamladı.

                    Konya  İmam-Hatip Lisesinde öğrenci iken müzik öğretmeni Zekai KAPLAN’ dan tasavvuf musikisi dersleri aldı.

                    1980 yılında KONYA Belediyesinin açmış olduğu Konservatuar  sınavını kazanarak neyzen M. Sadreddin ÖZÇİMİ’ nin öğrencisi oldu. Aynı zamanda Udi Necati ÇELİK’  in  nazariyat derslerine katıldı.

                    İki yıl devam eden  belediye konservatuarından sonra, Neyzen Sadreddin ÖZÇİMİ  ile birlikte   Ahmed ŞAHİN, Ömer Faruk BELVİRANLI, Ahmet ÇALIŞIR, Mehmet ÖZTORUN   gibi arkadaşlarının da yer aldığı bu toplulukla  musiki çalışmalarına  evlerde meşk usulü devam edilmiştir.

                   KONYA’ da her yıl Aralık ayında yapılan Mevlana’ yı anma törenlerine yine bu ekiple birlikte hazırlanarak katılmışlardır.

                  1984 yılında kurulan Konya Musiki Derneği’ne kuruluş tarihi itibariyle kiştirak etmiş ve yönetiminde görev almıştır.

                   1985 - 1987 tarihinde Cinuçen TANRIKORUR' un kurduğu Selçuk Üniversitesi Korosunda çalışmalara katılmıştır.

                   1993 – 1998 yıllarında Kültür Bakanlığı Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğunda şef Tevfik SOYATA'nın teklifi ile misafir sanatçı olarak çalışmıştır.

                    1997 – 2000 yıllarında Konya Büyükşehir Belediyesinin kurduğu Türk Tasavvuf Müziği ve Sema topluluğu  korosunda çalışmıştır.

                    Konya Barosunda Av.Hasip ŞENALP'ın başkanlığında Türk Müziği Korosu kurulmuş olup, bu koroyu beş yıldır çalıştırmaktadır. 

                    2000 yılında başladığı ney yapım işine halen devam eden Ali EROL her yıl Aralık ayında Mevlana Haftası etkinliklerinde   İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü bünyesinde ney sergisi açmaktadır.

                    Karatay İlçesi Halk Eğitimi Müdürlüğünde 2009 yılı itibariyle ney dersleri vermektedir.( Her yıl geleneksel hale gelen "40 Ney" konserleri tertip edilmekte yerli ve yabancı birçok neyzen davet edilmektedir)

                    Konya Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı vasıtası ile A.B.D’ de  tasavvuf müziği ve sema gösterileri ile beraber Klasik Türk İslam Sanatları festivallerine katılmıştır.

                   Romanya’ da  UNESKO’ nun tertip ettiği Tasavvuf Müziği ve Sema gösterileri programında teşekkür belgesi almıştır.

                   A.B.D., Avustralya, Almanya, Belçika, İsviçre, Danimarka, Tunus, İran, Finlandiya, İngiltere, Bosna-Hersek, Fransa, Hollanda, Kıbrıs, Kosova, Japonya ve  Makedonya’ da Türk Tasavvuf Müziği ve Sema gösterileri programlarına katılmıştır.

                  www.neykonya.com sitesi ile  çalışmalarını sergileyen Ali EROL  ney üretim işine devam etmektedir.

neyzenalierol@gmail.com

alierol@neykonya.com

alierol@neysite.com

 

Copyright © 2010 neykonya.com - Ali Erol
Tasarım: Ömer Uysal
Yazılım: Berat Çarşı