Burcu Karadağ

1979 yılında İstanbul’da doğdu. İlkokuldan sonra İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı Çalgı Eğitim Bölümüne girdi. Salih Bilgin ve Niyazi Sayın’dan "Ney", Erol Sayan ve Doğan Dikmen’den Türk Musıkisi Solfej ve Nazariyat, Ali Eral’dan Batı Musıkisi dersleri aldı. 1996 yılında Çalgı Eğitim Yüksek Bölümüne girdi. 2000 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını Haliç Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde "Türk Müziği Konservatuarlarında, 4 yıllık Lisans Ney Eğtimi Üzerine Bir Öneri" teziyle tamamladı.

 
Okul yıllarından itibaren yurt içinde ve dışında (Fransa, Almanya, İtalya, Lüksemburg, Belçika, Avusturya, Mısır, Bosna Hersek, Azerbaycan,İsviçre, Umman) çeşitli topluluklar, orkestralar ve musıki dernekleriyle birlikte konserler verdi.
 
1996 yılında Fuat Başar ve Tülay Taslacıoğlu’ndan geleneksel Türk sanatlarından olan "ebru" sanatını öğrenmeye başladı.
 
1998 yılında Türk Kültürüne Hizmet vakfı’na bağlı Caferağa Medresesinde ney dersleri vermeye başladı.
 
1999 yılında TRT İstanbul Radyosu’na Ney Sanatçısı olarak girdi. Birçok radyo ve televizyon programında görev aldı.
 
2001 yılında, sadece TRT’nin arşivinde bulunan, Vahit Anadolu’nun yönetmenliğini yaptığı, Klasik Türk Musıkisi repertuarının en seçkin eserlerinden oluşan solo bir albüm yaptı.
 
Bu çalışmalarının yanı sıra, yurt içinde ve yurt dışında bir çok müzik albümünde sanatçı olarak yer aldı.
 
2004 yılında T.C Haliç Üniversitesi Türk Müziği Konservatuarında ney öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı.
 
2005-2007 yılları arasında,Cemal Reşit Rey Türk Müziği Topluluğu'da görev aldı.
 
Sanatçı, halen Türk kültürüne Hizmet Vakfı ve Haliç Üniversitesi’nde Ney öğretim görevlisi görevlerine devam etmekte, TRT İstanbul Radyosu’nda ve çeşitli müzik topluluklarında icra görevlerini sürdürmekte ve Ebru çalışmalarına, hocası Ayla Makas ile devam etmektedir. Bir erkek çocuk annesidir.


Copyright © 2010 neykonya.com - Ali Erol
Tasarım: Ömer Uysal
Yazılım: Berat Çarşı